FORKLIFT OÜ
MEIEGA ULATAD!

10 küsimust, millele vastata enne laotehnika soetamist

 

Kui olete jõudnud oma ettevõttega olukorda, kus on tekkinud vajadus muuta olemasoleva lao planeeringut või terendab ees hoopiski uue laohoone ehitus, siis tihtipeale kaasneb sellega ka kaupade käitlemisega seonduvate masinate ostmise või väljavahetamise vajadus. Meie müügijuht Andrek Obet on kirja pannud kümme küsimust, millele tasuks vastused leida juba lao planeerimise etapis, et uus töökeskkond ja kasutatav masinapark omavahel hästi kokku sobiks. Iga ettevõtte eesmärgiks on ju ettevõtte laomajanduses maksimaalse tootlikkuse saavutamine.

 

Küsimused, millele tuleks vastata:

  1. Millised on ruumide ja läbitavate avade (uste) mõõdud?
  2. Millised on kaubariiulite vahelise töökoridori mõõdud?
  3. Milline saab olema põhiline töökeskkond: kas siseruumid on külmad või soojad?
  4. Kas tõstukitega on vaja ka õues liikuda? Kui jah, siis täpne välitingimuste kirjeldus: milline on pinnas, kus masin hakkab liikuma. Kas vaja on kasutada kabiini ja soojendusega masinat?
  5. Milline on maksimaalne kauba kaal?
  6. Millised on kauba maksimaalsed mõõdud?
  7. Kui kõrgele on vaja kaupa tõsta?
  8. Milline saab olema tõstetehnika kasutuskoormus ehk mitu tundi kuus üks masin tööd tegema hakkab?
  9. Mis tüüpi aluseid käitlete: EURO või FIN?
  10. Milline lisaseade oleks tõstetehnikale vajalik: külgnihutus, kahvlite positsioneer, haarats vm?

Siinkohal toob meie müügijuht Andrek näiteks olukorra, kus tõstetehnika peale mõtlemisega oli klient juba hiljaks jäänud. „Klient kutsus meid appi õiget laomasinat valima oma äsjavalminud laohoonesse. See on alati väga oodatud kutse, sest selliste murede ja lahendustega me igapäevaselt tegelemegi, kuid sellises etapis masina valimine võib osutuda keeruliseks nii hankijale kui tehnika pakkujale. Keeruliseks teeb olukorra see, et tihti ja julgelt öelduna ka pigem enamikel juhtudel ei tea projekteerija ega ka tellija masinate tehnilisi parameetreid, gabariite ja sobivust planeeritud keskkonda. On olnud juhuseid, kus äsjavalminud ladu ja paigaldatud riiulid on niivõrd kõrgel, et selle teenindamiseks sobilik laomasin ei mahtunud läbi ladude vaheuste. Õnneks oli lahendus lihtne ning päädis ukseavade kõrgemaks tegemisega, kuid ettevõtjale tähendas see täiendavat lisakulu.“ Andreku sõnul võib sarnaseid näiteid veel palju tuua.

Samuti toob meie müügijuht mitmeid näiteid sellest, kuidas ei ole kõiki laoruumi võimalusi ära kasutatud. Eelkõige peab ta silmas laealust tühja ruumi või valet tüüpi masina kasutamist, mida kliente külastades tihti näha võib. „Kõik, mis on lae all ja tühi, on ju lisakulu, mille eest makstakse, kuid mis tulu ei too.“ Andrek soovitab alati oma klientidel mõelda selle peale, kas saab riiulid kõrgemale paigaldada. Nii tekib rohkem ruumi kauba ladustamiseks ja ettevõte ei maksa õhu eest tühja.  Masinad on tänasel päeval suutlikud küündima kauba paigutamisel ka kuni 12-13 meetri kõrgusele.

Eelpool kirjeldatud olukordade vältimiseks ongi kõige õigem alustada koostööd tehnika pakkujaga juba planeerimise faasis. Teades uue laoruumi mõõtusid, estakaadi ning uste asukohtasid, on õige aeg pöörduda tõstetehnika partneri poole. Lao- ja tõstetehnika pakkujate igapäevane töö sisaldabki endas väga palju ette planeerimist ja erinevate nüanssidega arvestamist, et pakkuda kliendile välja kõige tõhusam lahendus. Tänasel päeval on tõstemasinate mudelivalik selleks piisavalt lai.

Loodetavasti abistavad eelpool toodud küsimused ja kirjeldatud näited Teid parima tõstetehnika leidmisel ja efektiivseima laomajanduse saavutamisel!